Od orderflow tradingu k akciovým investicím

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

S postupným svým vývojem se učím čím dál více zpomalovat, být méně roztěkaný, méně a méně na sociálních sítích. Naproti tomu se více vzdělávat, číst a dostatečně spát. Obecně se učím jít pomalejší cestou, která generuje lepší dlouhodobé výsledky než kdybych běžel.

To s sebou nese taky můj postoj k tradingu. Poslední rok, který trávím v zahraničí si čím dál tím více uvědomuji, že nahánět intradenní svíčky po grafu je jednou z věcí, která mi brala mnoho času (2 – 3 h denně). Ten bych chtěl možná trávit jinak. Neznamená to, že bych chtěl trading opustit, ale pouze změnit tempo = horizont. Utvrdil jsem se, že je trading stále pro mě nejlepší byznys na světě! O svých jiných podnikatelských aktivitách jsem zde nikdy moc nemluvil, ale ve zkratce jsem si vyzkoušel jaké to je podnikat ve službách, ve fyzických produktech, v pohledávkách, částečně nemovitostech a půjčování peněz. Nic z toho mě nikdy tolik nechytlo, jako právě finanční trhy a to vše co na nich můžeme dělat.

Na cestě neustálého vzdělávání jsem narazil na ,kromě dobrých knížek, zajímavé tradery, mentory a také vlastníka hedge fondu. Ti mě naučili a stále učí, jak své znalosti posunout do vyšších časových rámců a rozšířit své pole působnosti také na opce, akcie, ETP, swapy a další. Vidět jak velké peníze spravují profesionálové… Vhled do takových přístupů mě velmi zaujal a celkově se moje strategie s horizontem několika minut v případě intradenních obchodů rozrůstá o obchody týdenní, měsíční až roční a víceleté.

Je zajímavé, jak se zvětšujícím se horizontem délky držení daného podkladu radikálně roste úspěšnost takových obchodů nebo možná spíše investic. Přitom stres a psychické prožívání se snižuje! Je to dáno hlavně tím, že nemusíme celou dobu grafy sledovat, tlačit očima, prožívat každý tick ceny a taky faktem, že akcie dlouhodobě rostou.

Warren Buffett tuším někde prohlásil zajímavý kus pravdy.

„Pokud budete investovat dlouhodobě do akcií s dobrým vedením, hospodařením společnosti, která se chová ve prospěch akcionářů, budete pevní a trpěliví ve své strategii, potom vyděláte spousty peněz. V podstatě je to nevyhnutelné.“

Warren Buffett

Trochu klišovitá věta, která nám něco slibuje až s proradnou jistotou a je protikladem k intradenním obchodům. Tam obecně víme, jaká je to dřina a jen velmi malé procento lidí uspěje. Faktem jsou statistiky potvrzující, jak krutou realitu intradenních obchodníků, tak pravdu  úspěsnosti dlouhodobějších akciových investorů.

Postupný přesun dělám s motivací zachování procentuální roční výnosnosti a osekání času a stresu. Mým neskromným cílem je setrvání před obchodní platformou maximálně 10 minut denně. Tahle hodnota je reálná, protože ji dosahují jiní akcioví investoři, od kterých se mohu učit. Rok 2019 má 251 pracovních dnů, celkem 2 008 pracovních hodin (8h/den). Pokud bych to vztáhl na svůj cíl 10 min/den, tak bych chtěl strávit samotným obchodování cca 42 hodin za rok. Ve zbývajícím čase se věnovat mentoringu ostatních nadějných traderů / investorů.

To je tedy vše ve zkratce k mým posunům co se samotného obchodního stylu týče. Za zmínku také stojí posun v online kurzech, kdy jsou dotvořeny další části. Některé předělány, ale postupně se vše dotváří, tak abych to mohl v ČR na zimu dokončit a vydat. Snad už v tom nebude toliko technických překážek. Poslední novinkou kde jsem začal napínat své vzdělávací úsilí je zvládání programování. Konkrétně v jazyce Python. Ten by mi mohl pomoci s analýzou dat v momentech, kdy mi nevyhovuje Excel.

Učení se novým věcem a získávání nových dovedností je pro mě úžasným motorem, jak se dostat k novým, a pro mě, užitečným dovednostem. Jsou to vždy takové vlny, kdy informace nabírám pak aplikuji do života, abych si záhy naivně mohl myslet, že už vím dost a zastavím se. Nakonec mě vždy něco znova zaujme a celý vzdělávací proces se opakuje. J

David

Sdílejte tento článek se svými přáteli

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin