Minimalismus, čas a trading

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Když se začneme zabývat burzou a obchodováním, patrně se dříve či později ponoříme do složitějších problematik celého byznysu. Zvědavost, porozumět věcem nás přirozeně tlačí kupředu, přesto ale narážíme. Stojí nám v cestě mnoho překážek, jako je naše pohodlnost, práce, rodina, přátelé, jiné povinnosti. Vše má společného jmenovatele – čas. Ten se pak odráží i na našem psychickém rozpoložení…

Přesně to jsou slova, která slyším a která nám stojí nejběžněji v cestě k dosahování lepších znalostí a dovedností. Je nad slunce jasné, že když jsme v časovém presu, stále po nás někdo něco chce a zároveň máme spousty povinností, tak si čas na trading nejspíš nikdy nenajdeme. Nebo alespoň ne v takové míře, kterou toto řemeslo vyžaduje.

Mám kolem sebe dost takových přátel a kolegů, a proto jsem se několikrát pustil do hlubších konverzací a rozborů, kde je vlastně zakopaný pes. Proč nemáme čas?

Vždy si vyslechnu mnoho barvitých příběhů a ještě více důvodů, proč to je tak, jak je a né jinak. Nakonec se dobereme do bodu, kdy zjistíme, že je času spousta, ale zaměřujeme jej špatným směrem nebo jej špatně spravujeme. My lidé jsme mistři prokrastinace!

Sám na sobě jsem někdy cítil, že rád dělám raději jiné věci než si lámat hlavu se studiem nebo s excelovskými sešity pro trading. V takové momenty jsem si raději pustil TV, šel na pivo nebo brouzdal po netu. To bylo vždy jednodušší. Proto jsem s tím sám chtěl nějak skoncovat a teď to vždy doporučuji i jiným. Řešením pro mě byl minimalismus.

Mám pár pravidel, kterými se řídím:

 • 8 let už nesleduji TV – zprávy, polickou scénu, seriály. Média mě neinformují, ale deformují… (Filmy a dokumenty pouze na doporučení na macu).
 • Škola nikdy nebude stát v cestě mému vzdělání.
 • Nastavil jsem si rozvrh, kdy se věnuji studiu tradingu, kdy testuji myšlenky a kdy obchoduji.
 • Smazal jsem si aplikace FCB z iphonu a ze záložek na macu. Slouží pro upload nikoli pro sledování životů ostatních.
 • Instagram používám jen pro upload fotek nikoli pro sledování životů ostatních.
 • Při práci, jídle, spánku a sezení s přáteli mám zapnutý režim nerušit / Airplane mode.
 • Mám nastavené upozornění, když koukám do mobilu déle než je můj max. denní limit.
 • Telefon mám pro to, aby sloužil mě. Ne proto, abych sloužil skrze telefon ostatním.
 • Nemám povinnost zvedat cizí a skrytá čísla.
 • Už pár let nepiju alkohol, a tak nemusím vysedávat v hospůdkách.
 • Mám nastavenou večerku, abych naspal alespoň 7,5h za noc. Spánek je přítel, ne zbytková výplň dne.
 • Snažím se udržovat vztahy s užším, ale pevnějším kruhem přátel.
 • Pravidelně trávím čas v přírodě sám se sebou a mým oblíbeným čajem, kde si rovnám své myšlenky.

To jsou má některá pravidla, která mi pomohla získat mnoho času a zároveň uvolnila tlak v mysli. Zabijáci času mi nikdy nic kloudného a hodnotného nepřinesli. Proto jsem vše začal maximálně ořezávat. S mým harmonogramem jsem seznámil mé blízké, aby věděli proč nereaguji hned nebo proč mám volný čas až tehdy a tehdy a jednoduše jsem upřednostnil svůj promyšlený plán, který vím, že mi něco dá. Nedělá mi problém jej dodržovat, protože vidím, jak mi to odlehčilo mysl a kolik času nyní mám na své věci. Času je tedy ve skutečně dostatek. Jen musíme minimalizovat vjemy, které se na nás stále valí a my si je nechali vetřít do našich životů. Povrchní konzumace obsahu, jako vycpávka volných chvil je k ničemu.

Každý by si tak měl nastavit dopředu jasně a promyšleně čemu chce věnovat čas a prostě si to prosadit.

Nenechat si z lenosti vzít moc rozhodovat o mém čase a pozornosti, jinak se o to brzy postarají ostatní.

David

Sdílejte tento článek se svými přáteli

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin