Libra – centralizovaně decentralizovaná kryptoměna

Libra coin, kryptoměna, Zuck Buck, Facebook cryptocurrency
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Vznikající mediální „humbuk“ okolo kryptoměn a je vždy poplatný jejich rostoucí ceně. Bohužel běžné masy moc nezajímají skutečné benefity, které mohou kryptoměny nabídnout, a jsou proto v oblibě jen pro vidinu rychlých zisků a vysokých procent zhodnocení, když už to jede nahoru.

V mediích krypto teď zase tolik neletí, nikdo neprodává své bydlení, aby rychle stihl naskočit do uptrendu na Bitcoinu, a tak se poměrně snadno mediálně zviditelnila nová plánovaná kryptoměna Facebooku – Libra.

ČNB nepovažuje krypto za měny, ale za jakási aktiva, a protože sám jsem do jisté míry „krypto-aktivní“ člověk, tak mi Libra neutekla a rád bych zde předal pár mých osobních postřehů k této věci.

V prvé řadě musím hned na úvod zklamat každého krypro-spekulanta a HODLera. Tato kryptoměna bude nejpravděpodobněji NEvolatilní a tudíž od ní nebudete moci očekávat jakýkoliv zisk či ztrátu plynoucí z jejího držení. Pokud přesto chcete vědět o čem Libra pravděpodobně bude, pokračujte ve čtení.

Co je Libra?

Dne 18. 6. 2019 nám byl představen koncept Libry, kterou vyvíjí převážně Facebook. Spuštěna by měla být již v roce 2020. Vše je otázkou schvalování regulátorů trhu atd. Půjde o „modifikovaný“ platební blockchain, pomocí kterého budou moci uživatelé platit uvnitř Facebook rozhraní, ale i mimo něj.

Kdo je správcem a jak nalézt důvěru?

Krypto je vyvíjeno sice Facebookem, ale již nyní je Libra poskytována jako open source kód, který je transparentní pro další subjekty – společnosti, kterým chce FCB Libru nabídnout. Přítomnost jiných společností slouží k zajištění stability fungování a také získání určité důvěry v očích běžného lidu.

Celé toto uskupení se bude jmenovat „Libra Association“ a bude zahrnovat cca 100 kredibilních společností. Dříve zde byli nejvýznamnější velikáni – firmy jako Visa, MasterCard a PayPal. Ti však z nějakého důvodu odstoupili od projektu a celá Libra ztratila ty největší a nejdůvěryhodnější partnery. Stále zde však zůstávají velké a známé společnosti jako je Vodafone, Spotify, PayU, Uber atd. Členství je podmíněno zakoupením tokenů (vstupenky) v hodnotě 10 miliónů dolarů + dodatečným schválením Facebookem. Libra je technicky decentralizovaná, ale nakonec všech 100 společností jsou právě ty, které blockchain provozují. Tyto firmy mají nějaká sídla s adresou v nějakých státech, a díky tomu podléhají příslušným regulatorním orgánům. Ohrožení zde plyne z možného regulatorního zastavení či odstavení společnosti a tím i ohrožení celé sítě. Typický problém centralizovaných systémů…

Jaké lze očekávat fungování v praxi?

Libra bude představovat něco jako „stablecoin“ což prakticky znamená, že každý vydaný jeden Libra coin bude mít uschován jeden coin klasické měny 1 : 1. Přesněji bude každý coin zastoupen (krytý) stejně hodnotným košem klasických FIAT měn. Jaké měny to budou a v jakém poměru není zřejmé. Konverze Libra / měna bude kdykoliv možná a to stále za stejnou cenu. Cenové fluktuace by tak měly být zcela eliminovány. Mechanismus, který stojí za krytím každé digitální mince mincí FIAT leží v samotné těžbě. Když společnost vstoupí do asociace a zaplatí 10 mil. USD za vstupní tokeny, tak se tímto procesem vytěží a objeví v oběhu v podobě dostupných Libra coinů.

Co bude cílem Libry?

Pokud se zamyslíme kdo je členy asociace, tak jsou to vesměs velké e-kommerce firmy. Takovým firmám jde primárně o menší platby za jejich produkty, kde doposud odvádějí tučná procenta bankám a platebním systémům. E-kommerce firmy řeší, jak co nejlevněji, nejrychleji a s minimem komplikací přesunout částku od uživatele „A“ k uživateli „B“ nebo rovnou přímo k dané společnosti. Firmy tedy nemají žádné důvodné motivace, aby Libra sloužila jako uchovatel hodnoty nebo cokoliv jiného.

Mezi hlavní motivace a možné užití Libry, které zde vnímám jsou:

  • Neopouštím platformu Libry – nepřeskakuji mezi krypto a FIAT světem, ALE mohu přejít se stejnou měnou z FCB na Spotify a zároveň si za stejné mince objednt Uber k domu.
  • Platby za reklamy / produkty.
  • Mikropoplatky plynoucí z transakcí
  • Mikroplatby – rychlé a snadné zaplacení za přečtení př. obsahu stránky.
  • Data – Poslední a největší bod!

Co si o tom myslím?

Z mého pohledu se jedná o geniální věc, která je šikovně zpracovaná a nachystaná, tak aby mohla projít. Nicméně slovem geniální myslím „pro ně“ nikoliv pro „nás-uživatele“. Nesnaží se konkurovat vládám vlastní měnou, kterou by státníci nikdy neschválili. Ba naopak! Docela jim nahrává, protože by se tím za prvé stahovali FIAT peníze z oběhu (to je žádoucí pro monetární politiku) a za druhé by jim mohli také tyto data za určitých okolností zpřístupňovat (tajné služby, FBI atd.). Zároveň by o nás FCB věděl poslední dílek skládanky, která mu doposud utíkala – za co a kolik utrácíme. Tato část doposud probíhala mimo dosah prstů FCB.

Z pohledu běžného uživatele zde nevnímám moc hodnotných benefitů (rychlost, nízké náklady transakcí) vůči velkým negativům (větší dohled na naše utrácení).

Pokud FCB tuto měnu zavede, tak se 3 miliardy uživatelů FCB + další uživatelé společností z asociace budou muset přeorientovat na Libru. Nemyslím si, že to bude násilně („zaplať Librou jinak nezaplatíš“), ale určitě budou nabízet nějakou incentivu k tomu, abyste jejich Libru používali, feečka platili jim + dali detailní a cenná data o vaší aktivitě.

To vše pro mě dělá z Libry kryptoměnu nezajímavou, nepřínosnou, podlézavou. Osobně se jí budu v rámci možností vyhýbat a nepodporovat tento centralizovaný dohled.

Bližší informace můžete nalézt na stránce Libry ZDE.
Dřívější článek o kryptu ZDE.

David

Sdílejte tento článek se svými přáteli

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin